Amit tudnod kell a tífuszról

healthblog

Amit tudnod kell a tífuszról

A tífusz egy bakteriális fertőzés, amely magas lázhoz, hasmenéshez és hányáshoz vezethet. Ezt a Salmonella Typhimurium (S. typhi) baktérium okozza. Ha egy orvos korán elkapja, akkor antibiotikumokkal kezelheti. Ellenkező esetben a tífusz végzetes lehet.

Egy személy általában szennyezett ételek és ivóvíz révén szerez tífuszot. Lehet, hogy személyre is átadhat olyan fuvarozók, akik nem tudják, hogy a baktériumokat hordozzák.

A tífusz inkább elterjedt olyan helyeken, ahol kevésbé hatékony szennyvízkezelés és higiénia van.

A Betegség Ellenőrzési és Megelőzési Központok (CDC) becslése szerint évente mintegy 5700 tífusz eset van. A legtöbb ember diagnózist kap a nemzetközi utazás után, vagyis valószínűleg külföldön kötött be.

Globálisan 11–20 millió ember évente tífusz.

Itt található néhány kulcsfontosságú pont a tífuszról. További részletek a fő cikkben vannak.

  • Kezeletlen, a tífusz az esetek körülbelül 10–30% -ában végzetes.
  • A tünetek között szerepel a magas láz és a gyomor -bél (GI) kérdések.
  • Néhány ember tünetek kialakulása nélkül hordozza a baktériumokat.
  • Az Egyesült Államokban bejelentett esetek többsége tengerentúli szerződést köt.
  • A tífusz egyetlen kezelése az antibiotikumok.

Mi a tífusz?

A tífusz az S. typhi baktérium által okozott fertőzés.

A baktérium az emberek bélében és véráramában él. Az egyének között a fertőzéssel rendelkező személy székletével való közvetlen érintkezés révén terjed.

Egyetlen állatok sem hordozzák ezt a betegséget, tehát az átvitel mindig emberről emberre. Az S. Typhi a szájon keresztül lép be, és 1-3 hetet tölt a bélben. Ezután átjut a bélfalon és a véráramba.

A véráramból más szövetekbe és szervekbe terjed. A gazdaszervezet immunrendszere keveset tehet a harcért, mert az S. typhi a gazdaszervezet sejtjein belül élhet, biztonságban az immunrendszertől.

Az orvosok diagnosztizálják a tífuszot az S. typhi jelenlétének kimutatásával vér, széklet, vizelet vagy csontvelő minta révén.

tünetek

A tünetek általában 1–3 héttel a baktériumok kitettségét követően kezdődnek.

A tífusz két fő tünete a láz és a kiütés. A tífuszos láz különösen magas, fokozatosan növekszik több nap alatt, akár 104 ° F -ra.

A kiütés, amely nem érinti mindenkit, rózsaszínű foltokból áll, különösen a nyakon és a hasban.

Egyéb tünetek a következők lehetnek:

  • hasmenés
  • Az étvágy elvesztése
  • puffadás
  • émelygés
  • Gyengeség
  • A hasi fájdalom

okok

A tyfoidot az S. typhi baktériumok okozzák. Az ételek, italok és ivóvíz révén terjed, amelyek fertőzött ürülékkel szennyezettek. A gyümölcs és a zöldségek mosása akkor is elterjesztheti, ha a víz szennyezett.

Néhány embernek tífusza van, anélkül, hogy bármilyen tünetet tapasztalna. Mások továbbra is a baktériumok kikötését követően a tünetek eltűnése után. Időnként a betegség ismét megjelenhet.

Azok az emberek, akik pozitívnak tesztelik a tífuszot, nem engedhetik meg, hogy gyermekekkel vagy idősebb felnőttekkel dolgozzanak, amíg az orvosi tesztek negatívak.

Ki veszélyben van?

A tífusz a legelterjedtebb Dél-Ázsiában, Délkelet-Ázsiában és a Szaharától délre fekvő Afrikában.

Azok az emberek, akik élnek vagy dolgoznak, vagy olyan helyekre utaznak, ahol a tífoid fertőzések gyakoriak, veszélyeztetik a baktérium összehúzódását.

Azokban az országokban, amelyek nem ismertek sok tífoid lázfertőzésről, a kitörések továbbra is megtörténhetnek olyan területeken, ahol a szennyvízkezelés és a higiénia nem elegendő.

Az Egyesült Államokban évente mintegy 500 tífuszos láz esetén van, és ezek több mint fele a fertőzésekből származik, akik külföldön szerződtek.

A helyi kitörések azonban általában az élelmiszeriparban fordulnak elő, ahol a vírust hordozó személy élelmezésen keresztül továbbítja. Noha ez ritka, az éttermekben vagy más élelmezéssel kapcsolatos vállalkozásokban dolgozó emberek nagyobb veszélyben vannak.

Diagnózis

Az orvos általában diagnosztizálja a tyfoid lázot egy személy specifikus története alapján, hogy megkülönböztesse a paratyphoid -tól, amely a Salmonella enterica által okozott fertőzés. Ennek a fertőzésnek a tünetei hasonlóak, mint a tífusz, de kevésbé valószínű, hogy halálos.

Az orvos kérdéseket tesz fel egy személyről, hogy utaztak -e vagy éltek -e olyan területeken, ahol a betegség endemikus, vagy ahol ismertek voltak.

Azt is meg akarják tudni, hogy a személy releváns oltást kapott -e, hol és hogyan élnek, és vajon vett -e el gyógyszereket. Lehet, hogy tudni akarják azt is, hogy a személy kapcsolatba lépett -e a tisztátalan ételekkel vagy vízzel.

kezelés

A tífusz egyetlen hatékony kezelése az antibiotikumok. Az orvosok leggyakrabban a ciprofloxacint (CIPRO) használják a nem terhes emberek számára.

Egyéb antibiotikumok, amelyeket orvos használhat:

  • Chloramphenicol (chloromycetin)
  • ampicillin (ampi, omnipen, penglobe és alapfokú)
  • szulfametoxazol/trimetoprim (bactrim)

A terhes embereknek szintén kerülniük kell a kloramfenikolt.

A tífuszos személyeknek megfelelő mennyiségű víz ivásával kell rehidratálniuk. Súlyosabb esetekben, amikor a bél perforált, egy személynek műtétre lehet szüksége.

Ugyanakkor, mint számos más baktériumfeltétel esetén, aggodalomra ad okot az antibiotikumok növekvő rezisztenciája az S. typhi -vel szemben.

A multidrug-rezisztens tífusz törzsek, például a 2018-as Pakisztán kitörésének kitörései voltak, amelyekben a betegek öt különböző antibiotikumtípusra rezisztensek voltak.

Ezért a CDC azt javasolja, hogy hajtsa végre a megelőző erőfeszítéseket, például a következőkre:

  • Növelje a vakcinázást
  • Javítsa a szennyvízkezelést és a higiéniát
  • A fertőzés jobb nyomon követése a fertőzés korlátozására

Megelőzés

A tiszta vízhez és a mosóhelyekhez kevesebb hozzáféréssel rendelkező országok általában nagyobb tífuszszámmal rendelkeznek esetek.

Időnként az orvos megelőzően kezelheti az embert antibiotikumokkal, ha tudják, hogy a személy olyan területen lesz, ahol az állapot endemikus. Általában ceftriaxon (rocephin) vagy cefixime (suprax) és azitromicin mellett fognak felírni.

Egyéb megelőző intézkedések a következők:

Vakcináció

A magas kockázatú területre való utazás előtt az embernek oltást kell kapnia a tífusz láz ellen.

A tífusz oltás orális gyógyszerként vagy egyszeri injekcióként kapható:

  • Kapszula: 6 évesnél idősebb felnőttek és gyermekek számára ez egy élő , enyhített oltás. Négy tablettából áll, amelyeket egy személynek minden más nap el kell vennie, amelyek alfazone összetevők weboldal itt közül az utolsó legalább egy héttel az utazás előtt. A kapszula verziója azonban jelenleg nem érhető el az Egyesült Államokban. Az a személy, aki korábban megkapta a vakcinát, 2 héttel az utazás előtt meg kell kapnia az emlékeztetőt.

A tífusz vakcinája csak 50–80% -os hatékony, tehát az embernek továbbra is óvatosan kell eljárnia, amikor étkezés, ivás és az emberekkel való érintkezés közben kell.

A HIV -vel élõknek nem szabad az élő, orális adagot vennie. A vakcinának káros hatása is lehet. Az orális oltás után előfordulhat:

  • GI -kérdések
  • émelygés
  • Fejfájás

Néhány ember néhány ember elájulhat az oltás után.

A súlyos mellékhatások azonban ritkák mindkét oltás esetén.

A fertőzés elkerülése

Még akkor is, ha a tífusz tünetei elmúltak, továbbra is lehetséges a baktériumok hordozása.

Ez megnehezíti a betegség kiküszöbölését, mert az, amelynek tünetei befejeződtek, kevésbé lehetnek óvatosak az étel mosásakor vagy másokkal való interakció során.

Az alábbiakban bemutatunk néhány általános szabályt olyan helyeken, ahol a tífoid gyakori, hogy minimalizálja a tífuszfertőzés valószínűségét:

  • Italt palackozott vizet, lehetőleg szénsavas.
  • Ha nincs hozzáférés a palackozott vízhez, forralja fel a rendelkezésre álló vizet legalább 1 percig a fogyasztás előtt.
  • Vigyázzon, hogy bármit megeszjön, amit valaki más kezelt.
  • Kerülje el az utcai élelmiszer -standokon való étkezést, és csak még mindig forró ételeket eszik.
  • Ne legyen jég italokban.
  • Kerülje a nyers gyümölcsöket és zöldségeket, hámozza meg a gyümölcsöt, és ne eszik a héjat.

Szövődmények

A súlyos tífuszos lázban szenvedő személy súlyos hányást, hasmenést és hasi puffadást tapasztalhat. Ehhez azonnali kórházi ápolást igényel.

Az ember a következő szövődményeket is megtapasztalhatja:

  • GI vérzés és fekély
  • Bél perforáció, amely peritonitiszhez vezethet. Ez az emberek kb. 8–39% -ánál fordul elő.
  • A tüdőkomplikációk, mint például tályog, empyema vagy hörgőkiurális fistula
  • Typhoid encephalopathia, amelynek 55% -os halálozási aránya
  • neurológiai tünetek, például pszichózis és Izom merevség
  • Myocarditis vagy pericarditis

Gyakran feltett kérdések

Az alábbiakban válaszolunk néhány általánosan feltett kérdésre a tífoidról.

Milyen stádiumok vannak a tífuszban?

A fertőzés utáni első 12–48 óra jellemzően a tünetmentes fázis. Ezen a ponton az embernek nincs tünete, bár a fertőzés másokra terjedhet.

Ezután az embernek általában GI tünetei alakulnak ki.

A harmadik fázisban a baktériumok már keringnek a vérben, és a személynek magas láz és más influenza-szerű tünetek alakulnak ki. Azonban minden ember fertőzési tanfolyamán kissé eltérhet.

Mennyi ideig terjedhet a tífuszfertőzés?

Mindaddig, amíg egy embernek még mindig van tífusz baktériuma a székletében, a fertőzés másokra terjedhet. Vannak, akik hónapokig, és bizonyos esetekben határozatlan ideig képesek hordozni a baktériumokat.

A tífuszfertőzéssel rendelkező emberek kb. 4% -a krónikus hordozókká válik.

Mi a különbség a tífusz és a tífusz között?

Bár ugyanazok hangzik, a tífusz és a tífusz nem azonos körülmények, mint a különböző baktériumok okozzák őket.

A typhus olyan állapotok csoportjára utal, amelyek rovarokból, például bolhákból terjednek az emberekre.

Összegzés

A typhoid az S. baktérium által okozott állapot. A fő tünetek a magas láz, hasmenés és hányás. Bizonyos esetekben súlyos szövődmények lehetnek.

kezelés nélkül a tífusz eseteinek akár 30% -a végzetes. Antibiotikum -kezeléssel és szövődmények nélkül ez az arány 1–4%.

Az a személy, aki olyan területen él, vagy olyan területen utazik, ahol a tífusz gyakori, óvatosan kell eljárnia a potenciálisan szennyezett ételek és víz körül, valamint gyakran mossa vagy fertőtlenítse a kezüket.

Olvassa el a cikket spanyolul.

  • Gyomor-bél/gastroenterológia
  • Fertőző betegségek/baktériumok/vírusok

Az orvosi hírek ma szigorú beszerzési irányelveket tartalmaznak, és csak a szakértői áttekintett tanulmányokból származnak, Tudományos kutatóintézetek, orvosi folyóiratok és társulások. Kerüljük a tercier referenciák használatát. Összekapcsoljuk az elsődleges forrásokat – beleértve a tanulmányokat, a tudományos referenciákat és a statisztikákat – az egyes cikkekben, és felsoroljuk azokat a cikkek alján található források szakaszban is. Többet megtudhat arról, hogyan biztosítjuk, hogy tartalmunk pontos és aktuális legyen a

szerkesztői politika elolvasásával.

Contents

Share this